![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/category-page/public/image/56bd27edc1159204ab992647245de5991313933317.jpg?itok=cGBQt1Oe)
Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων Ικαρίας θα οργανωθεί στον Άγιο Κήρυκο από 6 μέχρι και 8 Ιουλίου, δηλαδή το τριήμερο πριν από την έναρξη του Ανοιχτού Διεθνούς Πρωταθλήματος Αιγαίου «Ίκαρος 2001». Το Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων θα διεξαχθεί με μειωμένο χρόνο σκέψης και θα πάρουν μέρος αγόρια και κορίτσια που διαμένουν ή κατάγονται από την Ικαρία. Σχετικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σύντομα.
![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/category-page/public/image/85a2c7447cd75fec51fc25297618c38c1313933298.jpg?itok=bklRfWje)
Μία ακόμα πρωτιά στο Αιγαίο σημείωσε η ομάδα του Σκακιστικού Ομίλου Ικαρίας. Στους Ομαδικούς Αγώνες, που οργανώθηκαν τη δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα στη Σαντορίνη, η Ικαρία κατέκτησε το Κύπελλο Αιγαίου, αποκλείοντας κατά σειρά τις ομάδες της Σύρου, της Λέρου και (στον τελικό) της Σαντορίνης. Το Πρωτάθλημα Αιγαίου (στο οποίο δεν αγωνίστηκε η Ικαρία, αφού παίζει στην Α΄ Εθνική!) κατέκτησε η Σαντορίνη και το Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων η Ρόδος.