![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/category-page/public/field/image/12650759_10208132892340205_350207666_n.jpg?itok=5M8mjxBA)
Σήμερα έχουμε να σας παρουσιάσουμε μία ακόμα εξαιρετική πρωτοβουλία! Το Αρχείο Παραδοσιακής Μουσικής! Εδώ και 2 χρόνια, το συνεργείο του Ράδιο Ικαρία 87,6fm "τριγυρνά" σε όλη την Ικαρία καταγράφοντας " μουσικούς ιδιωματισμούς του νησιού, παραδόσεις, μουσικές επιρροές, και οργανοπαίκτες που παίζουν για πρώτη δεύτερη η ακόμα και τρίτη γενεά κάποιο παραδοσιακό όργανο."
![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/category-page/public/field/image/screen_shot_2015-10-06_at_10.31.17_am.png?itok=XkbvMHi-)
Το Ράδιο Ικαρία 87,6 στα πλαίσια της έρευνας για το αρχείο παραδοσιακής μουσικής του, βρέθηκε ένα φθινοπωρινό απόγευμα στο Χριστό Αγίου Κηρύκου, στο σπίτι του Γιάννη Μανώλη ή Ζαχαρόγιαννου. Ο Γιάννης Μανώλης από το Φραντάτο, γεννηθείς το 1927, με ηλικία κοντά στα 90, συνταξιούχος αυτοκινητιστής, κατασκευάζει αυθεντικά λαϊκά χειροτεχνήματα, μεταξύ των οποίων και παραδοσιακά μουσικά όργανα.
![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/ikaria_radio_ixografiseis.jpg?itok=AZO69hR9)
Από την πρώτη ημέρα του ikariamag, 4 χρόνια πριν, σκοπός μας ήταν να αναφερθούμε και να απευθυνθούμε στους δημιουργικούς ανθρώπους που ζουν, κατάγονται ή αγαπούν την Ικαρία. Έχοντας μπει πλέον σε νέα φάση, επικεντρωνόμαστε στις προσπάθειες και τους ανθρώπους εκείνους που έχουν την ίδια ανάγκη. Κι έτσι ανακαλύπτουμε, προωθούμε ή και συμμετέχουμε - συνδημιουργούμε σε νέες ιδέες, απόπειρες και αναζητήσεις.