![](https://www.ikariamag.gr/sites/default/files/styles/width_620_no_upscale_with_logo/public/field/image/2014-04-18_15.01.32.jpg?itok=F9tm9Pzn)
Η γάτα της φωτογραφίας είναι μόνιμη κάτοικος Ικάριας. Όταν ανάμεσα στο πλήθος των γάτων την είδα λίγο βραδύτερη απ τις άλλες και λίγο ταλαιπωρημένη, υπέθεσα ότι έχει κάποια ασθένεια.
Ο Παππούς μου με διαβεβαίωσε ότι είναι μια χαρά και ότι απλώς είναι μεγάλη σε ηλικία. Μάλιστα την υπολογίζει 23-25 χρονών, όταν ο μέσος όρος ζωής των γατών είναι περίπου 15 χρόνια.
Εάν τα δημοσιεύματα στο διαδίκτυο θεωρηθούν έγκυρα ως προς το πώς υπολογίζουν την αντιστοιχία σε ανθρωπινά χρόνια, η γάτα αυτή είναι περίπου 102 ετών.
Πηγαίνοντας κόντρα στην ταλαιπωρία της υπαίθρου και στις αντίξοες συνθήκες επιβίωσης, η γάτα αυτή έχει βρει σίγουρα το μυστικό της γατίσιας μακροβιότητας.
Κική Τσαντίρη
t_kyriaki@yahoo.com
Διαβάστε τις ελεύθερες πτήσεις της Κικής Τσαντίρη.